Објављен Извјештај о неовисности, одговорности и квалитети правосуђа БиХ у складу скритеријима Европске мреже судских вијећа (ЕНЦЈ)
Високо судско итужилачко вијеће БиХ и судови у БиХ, интензивно раде на унапређењунезависности и одговорности те посебно на квалитету рада, показује Извјештај о неовисности, одговорности и квалитетиправосуђа Босне и Херцеговине, који је рађен према критеријима Европске мреже правосуднихвијећа (ЕНЦЈ).
Процес процјене стања неовисности, одговорности иквалитете правосуђа, према критеријима ЕНЦЈ-а, подразумијева провођење упитника о наведеним начелима те анкете онеовисности судија.
Користећи наведене инструменте мјерења, ВСТВ БиХ јеучествовао у процјени стања неовисности, одговорности и квалитети бх.правосуђа, чији су резултати и налази постали дијелом Извјештаја неовисности,одговорности и квалитета правосуђа Босне и Херцеговине 2018-2020, који јеразматран на сједници Вијећа одржаној 25. марта 2021. године.
Главни налази Извјештаја указују да је постигнут одређенинапредак у сегменту неовисности, али и да је прогресивнији напредак, посебно удијелу који се односи на објављивањефинансијских извјештаја те именовања и напредовања судија, значајно условљендјеловањем и радом законодавне власти. Како се даље истиче, остале гранедржавне власти (политички систем) не функционишу ништа боље од правосуђа, упогледу интегритета и доброг управљања, а што се одражава на правосуђе и кочинапредак.
Налази из Извјештаја указују и на постојање негативне перцепције о неовисностиправосуђа као и на недостатак повјерења грађанау рад правосудних институција. Пропустису идентификовани и у области односас медијима, транспарентности теобјављивању података о имовини.
Позитивномсе оцјењује чињеница да ВСТВ БиХ спада међу неколицину правосудних вијећа у Европи која врше процјену квалитета судских одлука, а простор за додатно унапређењеквалитете препознаје се у поједностављењу поступака, електронском подношењутужбе и електронским поступцима.
Занимљиви су и резултати који указујуна постојање негативне перцепције самих судија о поштивању етичких стандарда од стране судија и адекватностипоступка надлежних органа, у случајевима повреде дужности и корупције од стране носилаца правосудних функција.
На основу добијенихподатака, ВСТВ БиХ као регулаторно тијело, врши самопроцјену система теуспоредбу са другим правосудним системима ЕУ, с циљем доношења евентуалнихмјера за унапређење правосудног система.
Иако БиХ није чланЕНЦЈ, нити има статус посматрача, учешће у процјени индикатора неовисности,одговорности и квалитети правосуђа, омогућава БиХ да примијени критерије ЕНЦЈ-а на правосудни систем БиХ, утврди подручја која захтјевају унапређењете мјери напредак правосуђа у процесу успостављања европских стандарда.
Анализу неовисности, одговорности и квалитета у правосуђу премакритеријима Европске мреже судских вијећа (ЕНЦЈ), ВСТВБиХ проводи у оквиру пројекта Унапређење квалитете правосуђа, у сарадњи саСудском администрацијом Норвешке и Судским вијећем Низоземске и узфинансијску подршку Владе Норвешке.